Len nedávno sa mi dostal do rúk nový album SIX od izraelskej kapely Arallu. Po pravde vám poviem, že pre mňa to bola neznáma kapela, ale po prvom vypočutí ich promo materiálu ku albumu SIX ktorého dátum vydanie je stanovený na 22 september 2017 som si to jednoducho zamiloval. Veľmi ma potešila nová informácia ohľadom rozhovoru s kapelou. Čo si môže želať človek, keď sa mu zapáči tvorba kapely a následne s nimi môže spraviť rozhovor. Dosť toho bolo popísané už v recenzii, na stránkach www.slovakmetalarmy.sk a pomaličky prejdeme na otázky pre kapelu , na ktoré bude odpovedať Butchered (zakladajúci člen). /Rado S. Juriga/
Ahoj Butchered. Najprv sa chcem poďakovať za vašu skvelú reakciu ohľadom recenzie na album „Six“. Ale skôr ako sa dostaneme ku novinke chcel by som ťa požiadať o pár slov o vzniku kapely a ktoré kapely boli Vašou inšpiráciou pre prvé skladby?
B: Pozdravujem Slovenskú metalovú scénu a je skvelé porozprávať sa pre váš metalový webzin. Arallu bol založený v Jeruzaleme uprostred konfliktu medzi náboženstvami okolo starého mesta Jeruzalema v 90. rokoch. Dnes má Arallu najlepšiu zostavu, vrátane Gal „Pixel“ a Omri Yagen gitary, vynikajúci bubeník Assaf Kassimov a Eylon Bart, ktorý hrá na darbukku a saza pre náš nový album. Keď žijete, v priestore, kde vás obklopuje teror a vyrastáte v tomto nekonečnom konflikte, či chcete alebo nie, tak vás to inšpiruje a tvoríte podľa toho. Sme ovplyvnení kapelami ako Venom, old Slayer, Mayhem, King Diamond, Celtic Frost, Bathory, old Deicide a Morbid Angel.
Nový album má celkom príznačný názov „SIX“. Má to súvis, že toto dielo je Váš šiesty dlhotrvajúci album? A pokiaľ sa mýlim, tak by som rád vedel význam názvu albumu.
B: Presne to! Vedeli sme, že je ten šiesty album a dať mu názov 666 bude príliš samozrejmé, takže sme hľadali niečo zvláštne a nazvali sme ho len 6! Ak sa pozriete dôslednejšie na obal, môžete vidieť číslo 6 ako peklo a spolu s hebrejskými slovami – Boh, Satan, démon, anjel a iní, ktoré sú vôkol neho.
Na novom albume sa mne osobne páčia hudobné prvky vašej kultúry a najmä ich precízne zapracovanie do skladieb, ktoré sú spracované v blackmetalovom duchu. Kto je nositeľom myšlienky zapracovania hudobných nástrojov tak príznačných pre vašu krajinu?
B: Stredná východná hudba je hudba na ktorej som vyrastal. Môj otec sa venoval tejto hudbe odkedy som bol dieťa. Skombinovanie Európskeho zvuku a zvuku Stredného východu nie je ľahké. Nebolo možné do každej časti skladby pridať Saz, Darbuku, alebo sitar tak ako to je spracované na „SIX“. Trvalo hodiny, aby tieto nástroje boli správne skombinované a na správnom mieste. Keď som začal počúvať európske black metalové skupiny 90. rokov, naozaj sa mi páčila myšlienka miestnej ľudovej hudby v surovom zvuku black metalu. Myslel som si, že takúto hudbu nemôžem tvoriť. Cítim chlad a hory vychádzajúce z reproduktorov! Ak sa budem snažiť takto tvoriť hudbu, tak nikto nebude chcieť počúvať našu tvorbu. Nemôžem takto znieť. Ale keď sme zapracovali a skombinovali špeciálne, zvukové a gitarové riffy so špeciálnymi nástrojmi a to je to čo sa stalo.
Ako prebieha proces tvorby nových skladieb v kapele a kto má hlavné slovo, ktorá skladba pôjde na album? Zároveň by si mohol jednou vetou charakterizovať každú skladbu na albume „SIX“.
B: Keď hnev začne prúdiť v mojich žilách pri teroristickom útoku, alebo inom nežiadúcom čine, ktorý ma znepokojuje, beriem gitaru a začnem písať riffy. To je začiatok procesu tvorby skladieb. Bohužiaľ, dianie vo svete mi poskytuje množstvo nápadov na písanie textov. Najmä v týchto dňoch z prostredia Blízkeho východu. Keď mám spracovaných niekoľko riffov, posielam ich členom kapely, následne sa stretneme v skúšobnej miestnosti a začneme pracovať na novej piesni, kým nebudeme všetci spokojní. Texty píšem sám a zameriavam sa na to, čo chcem vyjadriť. Potom ich posielam členom kapely, aby sa ku textom vyjadrili a dosiahli sme spoločnú zhodu pre kvalitnú skladbu.
Predchádzajce albumy boli distribuované prostredníctvom labelu RAVEN METAL. Nové album „SIX“ je už pod hlavičkou Transcending Obscurity Records. Prečo po toľkých rokoch došlo ku zmene labelu?
B: Spolupracovali sme s „Raven Music“ ako všetky skupiny z nášho prostredia a dobre sa o nás starali. Stále spoločne pracujeme a sme dobrí priatelia. Ale schopnosti RM sú obmedzené. Transcending Obscurity Records (TOR) sú pre nás výzvou. Som v kontakte s Kunalom, majiteľom TOR od januára a môžem povedať, že je naozaj skvelý človek. Má rád to čo robí a hudbu, ktorú tvoríme. Dôveruje Arallu a verím, že nám otvorí nové možnosti presadenia sa na hudobnej scéne. Musím spomenúť, že zmluvu s TOR sme podpísali ešte pred nahratím albumu. Poslali sme mu iba demo verziu niekoľkých piesní z albumu a jeho reakcia bola okamžitá. Rozpoznal potenciál našej hudby a to je schopnosť, ktorú nemá každý. Ten chlap je profesionál. Myslím, že sme si vybrali správne a dúfame, že druhý album bude pod hlavičkou TOR.
Aké rozdiely vidíš pri black metalových kapelách v 90 rokoch, kde boli charakteristické warpainty, rôzne zbrane, šialené tempá a dnešnými mladými kapelami (kde my to občas príde z môjho pohľadu také pózerské)? Ja som si osobne poslednú dobu zamiloval francúzsku blackmetalovú scénu, obzvlášť ich depressive black metal. Čo si osobne myslíš o týchto nových prvkoch v black metale?
B: Myslím, že rozdiel medzi black metalom 90. rokov a novými black metalovými kapelami dnes je v odvahe. Zvuk black metalových kapiel 90. rokov bol odvážny. Skupiny ako Emperor, Mayhem, Satyricon, Enslaved priniesli svoj zvuk a hudobné smerovanie. Každá kapela priniesla niečo iné a jedinečné a to je to, čo sa Arallu snaží robiť od debutového albumu až dodnes. Chcem povedať, že hľadám niečo čerstvé a nové, čo tu ešte doposiaľ nebolo. Pretože naša hudba je zmesou extrémneho black metalu a hudby na arabskom či strednom východe je veľmi ťažké pochopiť pri prvom počutí. Zvyčajne ľuďom, ktorí majú radi extrémny black metal sa nepáčia časti Stredného východu a naopak. Keď sme písali tento album vedeli sme, že je to riskantný krok, ktorý poznáme pri debutovom albume z roku 1999, ale Arallu chce priniesť nové veci na globálnu metalovú scénu a robíme to v malých krokoch.
Blížime sa pomaly ku finále. Kedy Vás budeme môcť vidieť na slovenských pódiach a čo by si chcel odkázať slovenským fanúšikom?
B: Na Slovensku sme odohrali koncert v apríli 2017 v „Randal Club“ v Bratislave v rámci turné pod názvom „Nuclear Desert Tour“. Hrali sme v Českej republike a Nemecku a bolo to skvelé hrať vo vašej krajine po prvýkrát. Máte naozaj skvelú metalovú scénu a dúfam, že čoskoro Arallu vyrazí na turné po Slovensku! Bude to pre nás česť prísť znova!
Arallu lajnap:
Butchered (Genie King) – Vocals, Bass
Gal Pixel – Guitar and Backing Vocals
Omri Yagen – Guitar and Backing Vocals
Assaf Kasimov – Drums
Eylon Bart – Saz, Darbuka and Backing Vocals
Vydavateľ : Transcending Obscurity Records
http://www.tometal.com/
Arallu disco:
The War on the Wailing Wall! Demo 1998
The War on the Wailing Wall Full-length 1999
At War Against God EP 2001
Satanic War in Jerusalem Full-length 2002
Visual Chaos Invasion Video 2003
The Demon from the Ancient World Full-length 2005
Desert Battles – Descending to the Sands Full-length 2009
Magen Jerusalem EP 2009
The Ultimate War Video 2010
Geniewar Full-length 2015
Six Full-length 2017
Arallu online:
https://www.facebook.com/ARALLU666
https://myspace.com/arallushell