Pôžičky P2P od ľudí

Pôžičky P2P od ľudí

V dnešnej dobe sa na slovenskom finančnom trhu začínajú objavovať P2P pôžičky. P2P pôžičky alebo tiež peer-to-peer, ale aj person-to-person sú pôžičky, ktoré si požičia človek od človeka. Poskytovateľom pôžičky nie je žiadna banka ani nebanková spoločnosť, ale fyzická osoba. Žiadateľ môže získať výhodný úrok, ktorý je vyšší ako ponúkajú banky.

P2P prichádza na slovenský trh ako konkurencia, aj keď na Slovensku je momentálne málo rozšírený. P2P fungujú nasledovne. Sprostredkujú pôžičku a výnosy z úroku vyplácajú investorom. Ich príjmom sú poplatky za vedenie pôžičky a percentá zo splátok dlžníkov. Národná banka Slovenska už o P2P pôžičkách vie a upozornila na riziká spojené s týmito pôžičkami. Tieto pôžičky nie sú pod kontrolným dohľadom Národnej banky Slovenska, takže banka nikoho v tomto prípade nevie chrániť.

Aj pri tejto pôžičke je potrebné poznať výhody a nevýhody ako pre investorov tak pre žiadateľa. Pre investora tu je efektívnejšie zhodnotenie jeho vkladu, prehľadný systém investovania a minimum administrácie. Čo sa týka rizika, je tú vyššie riziko straty finančných prostriedkov, ak dlžník poriadne nespláca pôžičku. Pre žiadateľa sú výhodné nižšie úroky a aj náklady na FINZO pôžička. Veľkou výhodou je tiež, že pôžička je individuálna a bezúčelová. Fyzické osoby tiež neoverujú úverové registre. Nevýhodou pre žiadateľa je, že fyzická osoba si môže pýtať poplatky za vedenie pôžičky.

Najznámejšou spoločnosťou na Slovensku, ktorá poskytuje P2P pôžičky je Žltý melón a na trhu pôsobí od roku 2012. Za toto obdobie už poskytol pôžičky vo výške viac ako 1,5 milióna EUR. Má viac ako 18-tisíc zaregistrovaných klientov. Úroky idú od 6,9 % ročne. Výška pôžičky v Žltom melóne je 10 000 €. Splatnosť je najčastejšie 36 mesiacov a za poskytnutie pôžičky si Žltý melón účtuje 4,5% z výšky pôžičky.

Na trhu ešte pôsobí aj spoločnosť isePankur a to od roku 2014 pod názvom Bondora. Úroky idú od 12 % ročne. Účtuje sa zmluvný poplatok od 2,9 % až 4,9 % z výšky pôžičky. Výška pôžičky je od 500 € – 10 000 € a splatnosťou od 3 mesiacov do 5 rokov. Žiadateľ musí mať minimálny vek 21 rokov, byť občanom Európskej únie a musí preukázať dostatočne vysoký trvalý príjem.

Ak teda hľadáte pôžičku a vyhovuje vám tento spôsob, P2P pôžička je pre vás ako stvorená. V inom prípade sa  môžete otočiť na banky a nebankové inštitúcie.