Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý ovplyvňuje viac než len pohlavný styk. Tento hormón je tiež zodpovedný za zdravie kostí a svalov, produkciu spermií a rast vlasov. Testosterón môžete strácať počas starnutia, ako aj kvôli chronickým ochoreniam.
Hypogonadizmus, tiež nazývaný ako nízky testosterón, sa často lieči, aby sa zabránilo budúcim zdravotným problémom. Spolu s odporúčaniami lekára môžete zvážiť potraviny, ktoré potenciálne zvyšujúce hladinu testosterónu ako prirodzený doplnok liečby s nízkeho testosterónu. Dve živiny, ktoré sú pre Vašu stravu obzvlášť dôležité, sú vitamín D a zinok.
-
Tuniak
Tuniak je bohatý na vitamín D, ktorý je spájaný s dlhovekosťou a produkciou testosterónu. Táto ryba je tiež zdravá pre srdce, je bohatá na bielkoviny a má nízky obsah kalórií. Či si vyberiete konzervu alebo čerstvého tuniaka, jeho konzumácia môže byť prirodzeným spôsobom posilnenia testosterónu. Váš tuniak na stole spĺňa každodenné potreby vitamínu D.
Ak nie ste fanúšikom tuniaka, môžete zvážiť aj ďalšie zdroje vitamínu D, ako je losos alebo sardinky. Pamätajte však, že všetkého veľa škodí. Konzumácia príliš veľa omega-3 mastných kyselín z rýb a iných potravinových zdrojov môže zvýšiť riziko rakoviny prostaty.
-
Nízkotučné mlieko s vitamínom D
Mlieko je skvelým zdrojom bielkovín a vápnika. Najmä deťom a ženám sa odporúča piť mlieko kvôli zdravším kostiam, ale táto biela tekutina môže posilňovať aj mužské kosti. Obsah vitamínu D v mlieku môže tiež kontrolovať hladiny testosterónu.
Uistite sa, že keď si vyberiete krabicu mlieka, tak tá je obohatená vitamínom D. Vyberte si druh nízkym obsahom tuk, teda nízkotučné. Majú rovnaké živiny ako plnotučné mlieko, ale bez obsahu všetkého nasýteného tuku.
-
Žĺtky
Vaječné žĺtky sú ďalším bohatým zdrojom vitamínu D. Zatiaľ čo cholesterol má zlú povesť, vaječný žĺtok obsahuje viac živín, ako vaječné bielko. Cholesterol vaječných žĺtkov môže dokonca pomôcť pri nízkom testosteróne. Pokiaľ nemáte nejaké problémy s cholesterolom, môžete bezpečne zjesť jedno vajce denne.
-
Obohatené cereálie
Vajcia nie sú jediným raňajkovým jedlom, ktorý môže pomôcť nízkemu testosterónu. To je obzvlášť dobrá správa, ak musíte sledovať svoju hladinu cholesterolu v krvi. Niektoré značky cereálií a pomarančového džúsu sú obohatené vitamínom D, nehovoriac o iných živinách zdravých pre srdce. Zvážte začlenenie týchto potravín do vašej raňajkovej rutiny, aby ste naštartovali nielen svoj deň, ale aj hladinu testosterónu.
-
Ustrice
Zinok je základnou živinou počas puberty a jeho účinky môžu udržať mužské hormóny pod kontrolou aj v dospelosti. Muži, ktorí majú nízky testosterón, majú prospech z užívania zinku, ak ho majú v tele nedostatok. Ustrice sú vysokými zdrojmi minerálneho zinku, čo môže pomôcť pri nízkom testosteróne.
-
Mäkkýše
Príležitostné podávanie krabov alebo homárov môže spôsobiť, že vaše hladiny testosterónu budú fakt dobré. Je to čiastočne vďaka obsahu zinku v týchto obľúbených morských potvorách. Aljašský kráľovský krab vychádza je na vrchole tohto rebríčka s obsahom 43 percent dennej hodnoty zinku už len v troj-uncovej porcii.
-
Hovädzina
Existujú reálne zdravotné obavy z nadmernej konzumácie červeného mäsa. Nielenže niektoré kusy mäsa obsahujú viac tuku ako skutočného mäsa, ale jeho nadmerná konzumácia súvisí aj s rakovinou, ako je napríklad rakovina hrubého čreva. Napriek tomu niektoré kusy hovädzieho mäsa obsahujú živiny, ktoré môžu zvýšiť testosterón. Hovädzia pečeň je výnimočným zdrojom vitamínu D, zatiaľ čo mleté hovädzie mäso a hovädzie pečené obsahujú zinok. Aby ste udržovali živočíšne tuky pod kontrolou, vyberajte si len chudé kusy hovädzieho mäsa a nejedzte ho každý deň.
-
Fazule
Pokiaľ ide o zdravé hladiny mužského hormónu, fazuľa môže priniesť viac výhod, ako si myslíte. Biele, vlašské a čierne fazule sa považujú za zdroje vitamínu D a zinku. Pečené fazuľky tiež obsahujú tieto živiny, ale budete ich potrebovať ešte doplniť dennej stravou. A ako bonus sú tieto potraviny plné rastlinných bielkovín, ktoré dokážu chrániť zdravý stav srdca.
Ďalšie potraviny na zamyslenie
Zmeny v oblasti zdravého stravovania môžu pomôcť s nízkym testosterónom, ale lieky na hypogonadizmus neexistujú. Lekár musí najprv potvrdiť, že máte nízky testosterón prostredníctvom fyzickej vyšetrenia a krvného testu. Ak ste diagnostikovaní s nízkym testosterónom, môže vám predpísať hormonálne náhrady testosterónu ako napríklad:
- tabletky na potenciu alebo pilulky
- kožné náplasti
- topický gél
- injekcie
U týchto liekov existuje aj riziko vážnych vedľajších účinkov, preto sa uistite, že ste o nich všetko prediskutovali so svojím lekárom. Svoj jedálniček neupravujte len v snahe zvýšiť svoj testosterón, ale v snahe polepšiť si zdravotne celkovo.